Wyjazd na jezioro Insko i tajemnice Bornego Sulinowa

  • 2019-09-12 16:00-2019-09-15 18:00
  • 560 pln
  • Archiwum

We wrześniu wybieramy się na Jezioro Ińsko, położone w gminie Ińsko, w województwie zachodniopomorskim. Wody  tego jeziora należą do I klasy czystości, powierzchnia jeziora to 596 ha, maksymalna głębokość 42 m, a rzeźba dna jest bardzo urozmaicona.  Występuje tu rzadki w Polsce skorupiak będący reliktem epoki lodowcowej Palasea quadrospinosa.  Jezioro znajduje się w obszarze specjalnej ochrony ptaków Ostoja Ińska programu Natura 2000. Jezioro Ińsko jest jednym z najpopularniejszych miejsc do nurkowania w województwie zachodniopomorskim, ze względu na łatwy dostęp, dobrą widoczność pod wodą, bogatą faunę i florę, a także zaplecze  w miejscowych  dwóch centrach nurkowych. Pod wodą tory z różnymi atrakcjami. Przezroczystość wody w jeziorze ocenia się na 6 - 8 m. Zimą i wczesną wiosną może ona być jeszcze większa. Przeciętna szerokość płycizn przybrzeżnych wynosi 20 m, następnie dno ostro załamuje się w głąb jeziora. Występują liczne progi podwodne. Aż do maksymalnej głębokości 42 m.

Same Insko to przepiękna miejscowość letniskowa w makroregionie Pojezierza Drawskiego, centralnie położona w odległości około 80 km od Szczecina i około 80 km od morza. Miasto położone w centrum Pojezierza Ińskiego, nad południowym brzegiem jeziora Ińsko. Jest najwyżej położonym miastem (130 m n.p.m.) na Pojezierzu. Nie bez powodu nazwano ten obszar Szwajcarią Ińską. Ze względu na niepowtarzalny charakter, malownicze tereny, niezwykle cenne rezerwaty z bardzo bogatą fauną i florą utworzono w 1981 roku Iński Park Krajobrazowy. Obszar Ińskiego Parku Krajobrazowego utworzony jest przez lodowiec. Rozciągające się wokół jeziora Ińsko wzgórza morenowe i czołowe składają się na niepowtarzalny krajobraz.

Zakwaterowani będziemy w fajnym ośrodku nad jeziorem nieopodal którego znajdują się aż dwie bazy nurkowe w różnych miejscach jeziora, z różnymi torami i zatopionymi atrakcjami. Wyjazd dla nurków od OWD. Podczas wyjazdu mamy pełne wyżywienie od czwartkowej kolacji do niedzielnego śniadania. W planach manewry dwa razy dziennie plus jakieś nocne dla chętnych. Po nurkowaniach w drodze powrotnej w do Gdańska mamy w planie zwiedzanie słynnego i tajemniczego Bornego Sulinowa, które wróciło do Polski dopiero w 1991 roku po wycofaniu się wojsk radzieckich. W latach 1933-45 była tam baza i koszary III Rzeszy a od roku 1954 do 1991 tajna baza ZSRR w której przechowywano także nuklearne pociski balistyczne.Baza była tak utajniona ze nie było jej nawet na mapach. Jest tam wiele bardzo ciekawych zabytków architektonicznych oraz militarnych takich jak opuszczone Kłomino, silosy atomowe, spalone kasyno czy willa Guderiana a oprowadzał nas będzie pasjonat tego miejsca i lokalny przewodnik.

Więcej o Bornem Sulinowie:                                                                                                                     

https://www.youtube.com/watch?v=FvSQlGPgihg

https://pl.wikipedia.org/wiki/Borne_Sulinowo

Śpimy w domkach drewnianych ,nieco większych niż te w Chmielnie

Typowe urządzenie domku:

  • Salon (2 podwójne łóżka, ława, 2 fotele, TV,)
  • Aneks kuchenny (czajnik bezprzewodowy, lodówka, kuchenka mikrofalowa, komplet naczyń i sztućców)
  • Łazienka (WC, umywalka, kabina prysznicowa)
  • Sypialnia (2 pojedyncze łóżka)
  • Taras (stół ogrodowy + 4 krzesła)

Cena 560 PLN obejmuje:

-noclegi od czwartku do niedzieli

-wyżywienie od kolacji w czwartek 12.09.19 do śniadania  w niedzielę 15.09.2019, (istnieje możliwość przyjazdu w środę 11.09.2019, dodatkowo płatna)

-opiekę przewodnika

Cena nie obejmuje:

-dojazdu

-ładowania butli

-opłat bazowych

-opłaty dla przewodnika lokalnego po Bornem Sulinowie

  • 2019-09-12 16:00-2019-09-15 18:00
  • 560 pln
  • Archiwum

Polub nas

Udostępnij

Nigdy nie nurkowałeś?

Dowiedz się jak zacząć podwodną przygodę!

Stronę przegląda się wygodniej trzymając urządzenie poziomo.

Zamknij ten komunikat