Wyjazd Górniczo - Nurkowy

  • 2017-12-01 07:00-2017-12-03 23:00
  • w ofercie
  • Archiwum

Zapraszamy na trzydniowy wyjazd górniczo – nurkowy
W listopadzie 3-5.11.2017 r wybieramy się do Tarnowskich Gór, Zabrza i Jaworzna. Naszym celem jest zwiedzenie kilku kopalni oraz nurkowanie na koparkach w Jaworznie.

Ten niecodzienny wyjazd to prawdziwa przygoda. Mam wam do zaoferowania odwiedziny do któych mało kto się zapuszcza i przygodę o której długo będziecie pamiętać.

Pierwsza na liście naszej wycieczki to Kopalnia Srebra, zwiedzanie odbywa się w podziemnych korytarzach położonych 40m pod powierzchnią ziemi, prawdziwą atrakcją jest króki spływ łodzią pod stropem kopalni. W Kopalni przez cały rok panuje stała temperatura ok. 10 C. Odpowiednio ciepło ubrani spacerując około 90 minut powinniśmy dać radę i mocno nie zmarznąć. Oprócz podziemnych korytarzy na powierzchni znajduje się muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych.

Następna atrakcja mieści się w Zabrzu, Kopalnia Guido
Ta część wyprawy to najgłębsze i najbardziej surowe rejony Kopalni Guido. Przewodnik zaprowadzi nas w rejon poziomu 355 m i ostatniej czynnej ściany wydobywczej, eksploatowanej w drugiej połowie XX wieku. Zobaczymy kopalnię węglową zachowaną w takim stanie, w jakim ponad dwadzieścia lat temu zostawili ją górnicy.
Wycieczkę polecamy osobom sprawnym fizycznie. Skala trudności przejścia odpowiada wyprawie szlakami górskimi. Polecam obuwie trekkingowe i ubiór adekwatny do zwiedzania surowej kopalni (możliwość zabrudzenia). Temperatura panująca na trasie to ok. 20 stopni Celsjusza.
Wycieczka składa się ze zjazdu górniczą szolą, półtorej kilometra górniczymi chodnikami, upady o sporym nachyleniu, wzniosy, ciasne przejścia to krajobraz trasy na poziomie 355. Towarzyszyć nam będą przenośniki zgrzebłowe, rurociągi do tłoczenia podsadzki i cała masa górniczej stali. Nad głową zobaczymy pyłowe zapory przeciwwybuchowe, które miały za zadanie chronić pozostałą część kopalni przed ewentualną eksplozją pyłu węglowego. Przewodnik opowie nam najciekawsze historie związane z wydobywaniem węgla i pracą górników pod ziemią. Przekonacie się, ile wysiłku trzeba włożyć w fedrunek prowadzony w ciemności i zapyleniu.
Punktem kulminacyjnym tej trasy na poziomie 355 jest ciasne przejście przez ponad stumetrową ścianę węglową o sporym nachyleniu. Strop w tym miejscu podtrzymują gęsto rozstawione stojaki Valent, na Śląsku popularnie zwane walenciokami. Pokład węgla znajduje się tu na wyciągnięcie ręki. Historycznie jest to ostatnie miejsce fedrunku w Kopalni Guido.
W tej części kopalni panuje tak głęboka cisza, że można usłyszeć bicie własnego serca. Napierająca zewsząd czerń uświadamia, że znajdujesz się głęboko w sercu ziemi. Nieprzeniknioną ciemność rozprasza jedynie snop światła z osobistej lampy górniczej. W jego blasku stalowe maszyny i urządzenia nabierają fantastycznych kształtów. Wyobraźnia lubi płatać tutaj niespodzianki

Górniczą kolejką do Hali Pomp
Po wyjściu ze ściany wydobywczej naszą kondycję sprawdzi stromy upad prowadzący w płytsze rejony kopalni. Z poziomu 355 przejdziemy do stacji osobowej górniczej kolejki podwieszanej, która przewiezie nas w pobliże podziemnej Strefy K8. Zwiedzanie kończy się w Hali Pomp, w najgłębiej położonym pubie w Europie.


Trzecie miejsce które odwiedzimy to Kopalnia Królowa Luiza

  •     Czas wycieczki ok. 1,5 godziny;
  •     Temperatura na trasie jest zależna od warunków atmosferycznych na powierzchni.

Kopalnia Królowa Luiza to przede wszystkim podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowana przestrzeń naziemna z tematycznymi parkami rozrywkowo-edukacyjnymi.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku. Trasa wypełniona jest zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi. Największa z nich to kolos o nazwie KBW-3RDU – waży 28 ton i może urabiać węgiel z wydajnością do 10 ton na minutę! Duże wrażenie robią wprawiane w ruch dwa organy urabiające, uzbrojone w zestawy noży zdolnych przeciąć nawet najtwardszą skałę.

Kopalnie wydobywają węgiel na wielką skalę i to właśnie można odczuć przemierzając podziemia „Królowej Luizy”. Dwie udostępnione dla turystów ściany wydobywcze – strugowa i kombajnowa – rozciągają się na długości ponad 80 metrów i w całości zabezpieczone są hydraulicznymi sekcjami ścianowymi.

 Maszyn wydobywczych, które zaskoczą odwiedzających swoim kształtem i zasadą działania jest tutaj więcej. Miejscami robi się bardzo ciasno – najniższe wyrobisko ma wysokość zaledwie 90 cm! W tym miejscu przydają się nieodzowne kaski górnicze.
Jedną z największych atrakcji zwiedzania podziemi „Królowej Luizy” jest przejazd górniczą kolejką karlik, dzięki której można poczuć się jak hajer jadący na szychtę.

Czwarte miejsce które odwiedzimy to kamieniołom Koparki w Jaworznie

Powstały w 1997 roku w wyniku zalania kamieniołom, pokryty turkusową taflą wody, urzekający akwen stał się wręcz obiektem kultu wśród wielu nurków w Polsce i zagranicą. Zdaniem wielu specjalistów akwen Diving Mariny „Koparki” jest jednym z najciekawszych tego typu miejsc nurkowych w Polsce.
Dno zbiornika jest płaskie, a jego głębokość waha się pomiędzy 10 a 15 metrami. Atrakcie wodne, takie jak koparki czy ogromne łyżki są specjalnie obojkowane. Zejście do wody jest możliwe poprzez przymocowane do brzegu akwenu drabinki oraz 3 pomostów z zanurzonymi na głębokości 5 metrów pływającymi platformami.

Hostel Guido w którym się zatrzymamy to nowoczesny obiekt noclegowo - konferencyjny, zlokalizowany blisko centrum miasta Zabrze, bezpośrednio przy Kopalni Guido. W hotelu mamy śniadania serwowane przez restaurację Ambasador
W krótkim czasie można dojść z obiektu do różnych restauracji i sklepów spożywczych. W ofercie hostel posiadamy również własny Parking blisko obiektu.

Plan wyjazdu
Piątek 3 listopada
•    7:00 wyjazd samochodami z Trytona do Tarnowskich Gór odległość 499 km czas przejazdu około 5 - 6 godzin.
•    14:05 do 15,35 zwiedzanie kopalni srebra w Tarnowskich Górach
•    16:00 wyjazd do Zabrza do Hostel Guido, czas przejazdu 32 km około 40 min
•    17:00 zakwaterowanie
•    18:00 idziemy około 300 m na obiadokolacje do Restauracji Ambasador
Sobota 4 listopada
•    8:00 Śniadanie
•    10:15 do 13,15 zwiedzanie kopalni Guido
•    14:00 Obiad restauracja Ambasador
•    16:00 do 18:00 zwiedzanie kopalni Królowa Luiza

Niedziela 5 listopoada
•    8:00 Śniadanie
•    Wyjazd do Jaworzna na nurkowanie, odległość 45 km czas około 40 min.

Na koparkach robimy dwa nurkowania i około godz. 15:00 wyruszamy do Gdańska
Odległość do Gdańska trasą A1 to 520 km czas jazdy to około 5:30 godz.

Koszt wyjazdu 390 zł.

Cena zawiera
- wstęp do kopalni
- opłaty związane z nurkowaniem w Jaworznie
- zakwaterowanie w hotelu i śniadania
Cena nie zawiera
- transportu i pozostałego wyżywienia

  • 2017-12-01 07:00-2017-12-03 23:00
  • w ofercie
  • Archiwum
2024-06-22 08:00 Więcej

Polub nas

Udostępnij

Nigdy nie nurkowałeś?

Dowiedz się jak zacząć podwodną przygodę!

Stronę przegląda się wygodniej trzymając urządzenie poziomo.

Zamknij ten komunikat