Rejs Zawisza Czarny po Zatoce Gdańskiej

  • 2019-08-15 18:00-2019-08-18 10:00
  • 600 PLN - zapisy na listę rezerwową
  • Archiwum

Widok morza od spodu nie jest nam obcy. Tym razem popatrzymy na morze z drugiej strony tj. z pokładu kultowego żaglowca Zawiszy Czarnego. To  3-masztowy szkuner sztakslowy, którego armatorem jest Centrum Wychowania Morskiego. Zawisza Czarny to ponad 40 m jednostka, powierzchnia żagli ponad 620 m2. Oprócz napędu żaglowego wyposażony jest w silnik DKW mocy 390 KM, taki jak na niemieckich łodziach podwodnych. Kto widział film Okręt „Das Boot” ten wie o czym piszemy.

Plan rozpoczynamy od zamustrowania (zakwaterowanie) w czwartek wieczorek około godziny 18:00. Krótko po przydzieleniu koi odbędzie się szkolenie z zakresu zasad dotyczących żeglugi oraz pracy na żaglowcu w tym obsługi żagli. Po spędzonych trzech nocach na pokładzie Zawiszy Czarnego wracamy do Gdyni w niedzielę rano, zmustrowanie (wymeldowanie) o godz. 10:00

Nie trzeba się znać na nawigacji, żeglowaniu, ceremoniale morskim i nie trzeba mieć żadnych uprawnień, żeby zostać zamustrowanym na żaglowiec, w charakterze załoganta. Wystarczy tylko chęć przeżycia niezapomnianej przygody. Płyniemy pod doświadczonym okiem załogi stałej tj. Kapitana, Chiefa, Bosmana, Mechanika i Cooka. W skład załogi wchodzi również czterech oficerów nawigacyjnych, mających patent oficerski zatwierdzony przez Centrum Wychowania Morskiego w Gdyni. Każdy z oficerów opiekuje się swoją wachtą. Nauczy każdego z Was sterować żaglowce, wykreślać pozycje i czytać mapy morskie, zapozna ze światłami nawigacyjnymi obiektów i statków oraz objaśni które liny służą do obsługi żagli. Przez cały rejs będzie przebywał z Wami.
Do obsługi mamy 10 żagli : bomkliwer, kliwer, latacz, sztafok, fok, grotsztaksel, grot, bezansztaksel, bezan i wielki bryfok, który wisi na rei. Będziemy bowiem podzieleni na 4 sześcioosobowe wachty + starszy wachty + oficer wachtowy. Te zespoły co 4 godziny obejmują wachtę na decku i pracują w czasie kiedy inni balują lub śpią.


Jeśli myślisz że będzie to wycieczka ze stewardem, który poda Ci drinka ze słomką, a Ty zasiądziesz wygodnie w hamaku, to  nie jest to rejs dla Ciebie. Jeśli myślisz, że w 100% poczujesz jak wygląda życie na morzu, będziesz obsługiwał fały, szkentle, szoty, topenanty, cumy, szpringi i bresty, będziesz sterował żaglowcem, robił namiary i nanosił je na mapach morskich, stał na oku, mógł wspiąć się na bocianie gniazdo na ponad 20m., szorował pokład i czyścił mosiądze – dzwon okrętowy) oraz wybijał szklanki, to jest to rejs dla Ciebie. Wszystko to przed Tobą. Popłyniemy tam gdzie wiatr powieje.
Oprócz kurtki przeciwdeszczowej na wypadek niepogody, wystarczy zabrać ze sobą kilka drobiazgów i dobry humor. Załoga Szkolna zamustrowana jest w kubryku  (koje do spania i stoły do spożywania posiłków) do dyspozycji której oddaje się łazienkę szkolną z umywalkami i prysznicami oraz  WC.
W ramach wniesionej odpłatności Armator zapewnia utrzymanie i przygotowanie żaglowca do żeglugi, przeprowadzenie przeszkolenia „Załogi Szkolnej”, miejsce do spania w kubryku – osobna koja (bez pościeli, są koce i poduszki), paliwo do silników i agregatów, wodę pitną i wyżywienie dla załogi (trzy posiłki dziennie), ubezpieczenie podstawowe na morzu.
Armator na czas rejsu zapewnia gotowy do żeglugi żaglowiec s/y Zawisza Czarny z wyposażeniem oraz załogę stałą zgodnie z Kartą Bezpieczeństwa wydaną przez Urząd Morski w Gdyni Nr 314/GDY/2017 na stanowiskach: kapitan, starszy oficer, 4 oficerów wachtowych, starszy mechanik, motorzysta, kucharz, bosman.
W czasie trwania rejsu wszystkie osoby znajdujące się na jachcie obowiązane są podporządkować się zarządzeniom kapitana i „Regulaminowi służby na s/y Zawisza Czarny" https://cwm.edu.pl/system/files/130/ae1ea4ddaa.pdf?1530776420
Po rejsie każdy załogant otrzyma „OPINIĘ  z  REJSU”  honorowaną przez Polski Związek Żeglarski, niezbędną do uzyskania stosownych uprawnień żeglarskich.
  O specyfice służby, wymogach bezpieczeństwa, rozkładzie wacht, strojach i ekwipunku, ożaglowaniu i olinowaniu oraz obsłudze żagli można zapoznać się w „Regulaminie służby na s/y „Zawisza Czarny”. Informacje dodatkowe mogą zostać udzielone przez kol. Marka Cieślika tel. 695566940.

W celu sporządzenia listy „Załogi Szkolnej” oraz podziału uczestników na wachty, załoganci zostaną w terminie późniejszym poproszeni o podanie:
- daty i miejsca urodzenia,
- nr dowodu osobistego lub paszportu,
- posiadanych patentów żeglarskich i motorowodnych - rodzaj patentu, data wydania i organ wydający patent. (nie są wymagane)
Zapraszam do odwiedzenia strony https://cwm.edu.pl/zawisza-czarny
O kwalifikacji na rejs decyduje kolejność zgłoszeń.

koszt 600 PLN

  • zakwaterowanie w koi na pokładzie Zawisza Czarny
  • wyżywienie od śniadania w Piątek do śniadania w Niedzielę. śniadanie, obiad, kolacja
  • napoje woda, kawa, herbata
  • żegluga Zawisza Czarny
  • pomoc zawodowych marynarzy i kadry Zawisza Czarny
  • opłaty portowe
  • kosztów dojazdu do portu w Gdyni
  • 2019-08-15 18:00-2019-08-18 10:00
  • 600 PLN - zapisy na listę rezerwową
  • Archiwum

Polub nas

Udostępnij

Nigdy nie nurkowałeś?

Dowiedz się jak zacząć podwodną przygodę!

Stronę przegląda się wygodniej trzymając urządzenie poziomo.

Zamknij ten komunikat